aktuálně

Chcete chránit lesy? Kupujte výrobky s logem FSC! Dvě nová videa z dílny FSC a WWF

10. 5. 2018

Nejjednodušší způsob, jak přispět k ochraně světových lesů a pralesů, je nákup výrobků s logem FSC. To je téma dvou nových krátkých videí z dílny Světového fondu pro záchranu přírody (WWF) a nizozemské národní kanceláře FSC. WWF zároveň spustil k videu doprovodnou online výzvu, ve které se mohou zájemci veřejně zavázat k tomu, že budou podporovat a kupovat výrobky s logem FSC. K nákupu FSC výrobků na webu WWF se již zavázalo více než sto tisíc signatářů.

"Logo Forest Stewardship Council znamená, že výrobek pochází ze zodpovědně spravovaných lesů, které nejsou těženy nelegálně, nejsou v nich používány vysoce toxické pesticidy a v nichž jsou dodržována práva domorodých komunit. Logo FSC lze najít téměř všude, protože dřevo je zdrojem pro výrobu bezpočtu výrobků, které denně používáme - například i pro gumu na výrobu podřážek nebo pro korkové zátky lahví, které se vyrábějí z kůry stromů. Jednoduchá a každodenní rozhodnutí můžou obrovským způsobem ovlivnit náš vliv na zdraví lesů." říká Světový fond pro ochranu přírody.

Pokud chcete podpořit výzvu Světového fondu pro záchranu přírody, můžete se zavázat k podpoře a nákupu FSC certifikovaných výrobků ZDE.

Druhé video, které vytvořila nizozemská národní kancelář FSC, se jmenuje "Vyber si dřevo, zachraň les!" a vysvětluje proč, i když se to může zdát na první pohled paradoxní, je využívání výrobků ze dřeva přínosné pro zdraví světových lesů. Tedy za předpokladu, že jsou dřevěné výrobky vyráběny ze zodpovědně vytěženého FSC dřeva. FSC certifikace je totiž jedním z možných nástrojů, pomocí kterých lze bojovat proti kácení světových pralesů. Místo nešetrné těžby se v FSC certifikovaných lesích provádí selektivní těžba, díky které je možné z lesů získávat dřevo, aniž by byly těžbou trvale poničeny. Pokud chcete vědět více, podívejte se na video:

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál