aktuálně

Chcete poznat přírodě blízké lesy na vlastní kůži? Projekt FSC stezek startuje už na jaře!

29. 10. 2019

Jak vypadá mrtvé dřevo nebo doupný strom? Co to znamená přirozená obnova a zmlazení lesa? FSC ČR aktuálně připravuje unikátní naučné lesní stezky, které vás zavedou do těch nejkrásnějších přírodě blízkých lesů v ČR a na jednotlivých stanovištích vám názorně ukážou, jak se pěstuje, obhospodařuje a roste zdravý přírodě blízký les. Navigátorem a průvodcem návštěvníků bude speciální aplikace pro chytré telefony, která bude obsahovat polohové údaje o všech stezkách a spolehlivě vás provede jednotlivými naučnými stanovišti.

Jak to bude fungovat? 

Pomocí naší aplikace pro chytré telefony si návštěvník vybere, kterou stezku chce absolvovat. Aplikace mu poskytne dostatek informací, jak se pomocí GPS dostat na její začátek a následně ho po stezce provede. Na jednotlivých stanovištích mu pak ukáže na konkrétních příkladech, jak vypadají základní stavební kameny přírodě blízkého lesního hospodaření v praxi.

Aplikaci bude možné využívat buď v on-line nebo v off-line módu, kdy si uživatel stáhne data dopředu, například přes wi-fi ještě před tím, než do lesa vyrazí. Stažení aplikace bude zdarma.

Kdy celý projekt spustíme? 

V současné době máme již dokončené zkušební výpravy na první tři stezky. Můžeme prozradit, že dvě z nich se nachází například v okolí Brna a Prahy. Nechybí ale ani stezky například v Krkonošském Národním parku a v dalších krásných lesích po celé České republice.

Projekt přírodě blízkých lesních stezek plánujeme spustit na jaře příštího roku, kdy zpřístupníme i již zmíněnou aplikaci, která bude sloužit jako průvodce po stezkách. Od té chvíle bude možné stezky zdolávat po vlastní ose a dle vlastního časového plánu. Zájemci o komentovanou prohlídku jednotlivých stezek také nepřijdou zkrátka. Každou ze stezek, které budeme postupně přidávat, máme v plánu pokřtít organizovanou prohlídkou za doprovodu lesnických odborníků, kteří budou prvky přírodě blízkého hospodaření komentovat účastníkům naživo přímo v lese.

Pokud vás přírodě blízké stezky zajímají a chtěli byste se s námi vypravit na komentovanou prohlídku nebo si jen stáhnout aplikaci a vyrazit do lesů po vlastní ose, sledujte web FSC Poznej Dřevo v sekci Lesní Stezky nebo stránku FSC Česká republika na Facebooku, na kterých budeme o projektu průběžně informovat.

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál