aktuálně

FSC a WWF pomáhají chránit více než 300 tis. hektarů ruské tajgy

2. 12. 2019

Rusko je jednou z posledních zemí, které se můžou pyšnit rozlehlou plochou nedotčených lesních ekosystémů (Intact Forest Landscapes - IFL). Tato rozsáhlá území nepoznamenaná lidskou činností jsou považována za zásadní nástroj pro zmírnění následků klimatických změn, protože v sobě přirozeně zadržují velké množství vody, a kromě toho oplývají i unikátní biodiverzitou.

Ruských nedotčených lesní ekosystémů (IFL) nicméně aktuálně stále ubývá. Každý rok jich zmizí více než 1,5 hektaru. Důvody pro tento úbytek je třeba hledat v lidských zásazích, včetně těžby dřeva, cíleného mýcení, stavby silnic nebo důlní těžby. Pokud se tento trend během následujících let nepodaří změnit, během několika generací může tento typ lesů z Ruska nadobro zmizet, což způsobí z environmentálního hlediska nevyčíslitelnou ztrátu.

Jako odpověď na tuto hrozbu se FSC spolu s ruskými pobočkami Fondu pro ochranu přírody (dále WWF), Greenpeace a sedmi FSC certifikovanými firmami spojilo s místní vládou a vytvořilo iniciativu, která si klade za cíl zajistit těmto unikátním lesním porostům plnou státní ochranu.

Na základě této iniciativy ruská vláda na začátku letošního října odsouhlasila vytvoření Dvinsko-Piněgského národního parku, který zahrnuje více než 300 tisíc hektarů nedotčených lesů severské tajgy a poskytuje ochranu nepřebernému množství přírodních území a divoké zvěři, která na těchto územích žije.

Nedotčené ekosystémy (IFL) pomáhají regulovat klima 

Nově vzniklý národní park v sobě zahrnuje unikátní sbírku nedotčených lesů severské tajgy, které se nacházejí mezi ruskými řekami Severní Dvina a Piněga. Tyto lesy jsou z environmentálního hlediska extrémně cenné. Nebyly totiž doposud nijak ovlivněny lidskou činností a zůstaly ve svém neporušeném stavu po tisíce let.

„Nedotčené ekosystémy (IFL) jsou jedním z přirozených mechanismů, kterými naše planeta reguluje své klima. Pomáhají nám vytlačit z atmosféry skleníkové plyny a zároveň jsou bohaté na vzácnou flóru i faunu,“ říká ředitel mezinárodního FSC Kim Carstensen.

Území nově chráněných ruských lesů obývá více než 60 vzácných živočišných a rostlinných druhů, které jsou uvedeny v Červené knize Ruské federace a v Červené knize archangelského regionu.

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál