aktuálně

FSC ČR spustilo sedmý ročník fotosoutěže „Není les jako les“, tentokrát se zaměřením na klimatickou změnu a hospodaření v lesích

5. 9. 2019

Organizace FSC ČR dnes zahájila sedmý ročník fotografické soutěže „Není les jako les“, která patří k největším soutěžím s environmentální tématikou v České republice. Hlavní tématem letošního ročníku jsou aktuální negativní dopady klimatických změn na české lesy a možnosti zapojení veřejnosti do jejich řešení. Jednou z nich je odpovědná spotřeba a výběr dřevěných výrobků z přírodě blízkých či šetrně obhospodařovaných lesů, např. s logem FSC (Forest Stewardship Council). Tak se každý z nás může zastat lesů, které lépe odolávají nepříznivým změnám klimatu, suchu či kůrovcové kalamitě. Účastníci mohou soutěžit ve třech kategoriích o fotoaparáty a další ceny v celkové hodnotě 80 000 Kč od partnerů soutěže společností Canon, IKEA Purchasing Services Czech Republic a Manfrotto. 

 

V uplynulých letech se do fotosoutěže zapojilo přes 6000 soutěžících, kterým není stav českých a světových lesů lhostejný. Jednou z cest, jak lesům pomoci, je rozšíření přírodě blízkých forem lesního hospodaření, které v ČR dlouhodoběprosazuje i organizace FSC (Forest Stewardship Council). Toto hospodaření využívá v lesích přirozených procesů a obnovy, omezuje holoseče a vytváří odolnější porosty s vyváženou druhovou skladbou, které jsou schopny lépe odolat suchu a kalamitám.

V posledních letech si důležitost lesů při ochraně klimatu a vhodného způsobu lesního hospodaření stále více uvědomuje i široká veřejnost (jak ukázal také sociologický výzkum CVVM, který si nechalo zpracovat FSC ČR). Zastat českých a světových lesů v boji s klimatickou změnou se pak může každý například výběrem výrobků ze dřeva či papíru, které pochází z odpovědných a certifikovaných zdrojů, jako je FSC. 

Hlavním partnerem fotosoutěže je společnost Canon, dalšími partnery jsou česká zastoupení společností Manfrotto a IKEA Purchasing Services. Mediálního partnerství se zhostil časopis Digitální Fotomagazín.

 

 

Podmínky účasti

 

Fotosoutěž „Není les jako les“ se i letos uskuteční na podzim od září do listopadu, což je ideální období k návštěvě pestrobarevných lesů, jejichž krásu a rozmanitost mohou soutěžící zachytit na fotografiích. Zasílat snímky mohou soutěžící až do 3. listopadu 2019.

Všichni zájemci mohou přihlásit své fotografie do jedné ze tří soutěžních kategorií, které odkazují na tři základní pilíře FSC – ekologický, ekonomický a sociální:

 

  1. Zastaň se lesa
  2. Zastaň se dřeva
  3. My mezi stromy

 

Na soutěžící čeká celkem devět cen, které obdrží autoři fotografií na prvních třech místech v jednotlivých kategoriích. Výběr vítězných fotografií bude v rukou odborné poroty z řad profesionálních fotografů a zástupců partnerů fotosoutěže. Vítězové se mohou těšit na digitální zrcadlovky Canon EOS, fotopříslušenství Manfrotto a dárkové kupony pro nákup v prodejnách IKEA.

„V uplynulých letech se nám podařilo přesvědčit o důležitosti šetrného lesního hospodaření a odpovědné spotřeby lesní správce a majitele lesů společně s významnými společnostmi na poli výroby produktů ze dřeva. Rádi bychom nyní přesvědčili i širokou veřejnost, že prevence a ochrana nejen českých lesů má smysl a měli by jí věnovat pozornost i při výběru výrobků ze dřeva,“dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

 

Podmínky soutěže a vyhlášení výsledků

 

Fotografie a videa mohou soutěžící posílat prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.vyfotdrevo.cz, kde najdou také podrobné podmínky účasti v soutěži a galerie fotografií zaslaných do soutěže.

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál