aktuálně

FSC má pozitivní environmentální dopady, ukazuje univerzitní výzkum

10. 3. 2019

Oproti necertifikovaným majetkům má FSC pozitivní dopad na životní prostředí, jak potvrdila přehledová studie Wageningen Univerzity. Silné pozitivní dopady byly zaznamenány zejména u fauny. Certifikace FSC přispěla k zachování živočišných druhů, včetně těch, které Mezinárodní svaz ochrany přírody označil za ohrožené a zranitelné druhy.

Erica Di Girolami a Bas Arts z Wageningen Univerzity nedávno zveřejnili studii nazvanou „Environmentální dopady certifikace lesů“. Výzkumníci analyzovali 31 prací zkoumajících dopady FSC na životní prostředí ve třech různých typech (biomech) lesů: boreálních, mírných a tropických. Analyzovány byly environmentální dopady na faunu, flóru a ekosystémové služby.

Studie se v některých případech potýkala s malým množstvím dostupných odborných textů. Ty se např. častěji zaměřovaly na tropické lesy a naopak méně dat bylo o dalších typech lesů či o jiných certifikacích. Nicméně, autoři prokázali, že FSC má pozitivní vliv zejména na druhovou rozmanitost fauny. Důležitou roli v zachování bohatosti druhů hraje omezení dopadů těžby v FSC certifikovaných lesích, spolu s dalšími faktory jako jsou přísné předpisy pro lov.

Dopady na flóru a ekosystém byly také obecně hodnoceny jako pozitivní, byť méně výrazně než u fauny. Například v Indonésii, majetky certifikované FSC zaznamenaly v letech 2000 až 2008 v průměru snížení znečištění ovzduší o 31 %. Některé ze studií také potvrdily, že FSC se v některých případech podařilo zastavit nebo omezit odlesňování v tropických lesích. Tyto závěry vycházely ze srovnání s necertifikovanými či chráněnými oblastmi.

Studie z pásu mírných lesů například ukázaly, že certifikace FSC dubových lesů v Portugalsku podpořila regeneraci dubů a přispěla k zachování vysoké rozmanitosti rostlin v chráněných oblastech a tocích.

Studii najdete zde.

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál