aktuálně

Ikea a další řetězce hrozí, že od nábytkářů přestanou kupovat zboží. České dřevo nemá certifikát

10. 5. 2018

Nábytkáři v Česku se už brzy mohou dostat do vážných problémů. Velké prodejny v čele se švédským řetězcem Ikea hrozí, že od českých dodavatelů přestanou kupovat zboží, pokud je nezačnou vyrábět ze dřeva, které splňuje nejpřísnější ekologické podmínky. V tuzemsku je však lesů s takovým certifikátem nedostatek a ministerstvo zemědělství se nechystá problém v nejbližší době řešit. Koncem minulého týdne se kvůli tomu dokonce uskutečnila schůzka na švédské ambasádě.

Mnoho českých výrobců nábytku je přitom na řetězcích závislých. Situace by tak mohla přibrzdit nábytkářský byznys, který v Česku roste již sedmým rokem po sobě: loni firmy prodaly výrobky téměř za 45 miliard korun. A podle údajů Asociace českých nábytkářů je až 70 procent produktů z českého dřeva.

Asociace odhaduje, že v ohrožení se může ocitnout na čtyři tisíce pracovních míst. Celá polovina z toho ve firmách, které dodávají pro jedničku na trhu, Ikeu. Například společnost BJS veškerou produkci prodává právě švédskému řetězci. "Pokud neseženeme dřevo jinde, může to dopadnout tak, že zanikneme nebo se přesuneme jinam," prohlašuje obchodní ředitel největší tuzemské nábytkářské firmy Tomáš Beneš.

Do problémů se mohou dostat i dodavatelé jiných řetězců. Podobné požadavky jako švédský gigant mají také další společnosti jako Jysk nebo XXX Lutz.

Situace dolehne i na papírny, které také pro řetězce s nábytkem dodávají zboží. Rovněž ony budou muset dokládat, že vyrábí z požadovaného dřeva.

V čem je problém? Stručně řečeno, Ikea požaduje, aby dřevo nejpozději od začátku roku 2020 splňovalo jiné podmínky, než je u většiny lesů v zemi nyní běžné. Takzvaný certifikát FSC je podle společnosti nejšetrnější k životnímu prostředí a má podporu Světového fondu na ochranu přírody nebo organizace Greenpeace.

Ministerstvo zemědělství ale nehodlá nadnárodním prodejcům jen tak ustupovat. Současné normy, které musí lesy splňovat, jsou podle něj dostatečné. Náměstek pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář HN řekl, že ministerstvo rozhodně nebude státní podnik Lesy ČR ke změně nutit.

Právě Lesům ČR patří více než polovina lesních porostů v zemi. Státní firma sice podle slov mluvčí Evy Jouklové situaci řeší, ale přechod na požadovaný certifikát zatím neslibuje. "Jakákoliv ultimáta považujeme v podmínkách českého lesnictví za nekorektní postup," prohlásila Jouklová.

"Absolutně nerozumím tomu, že tady není vůle ze strany našeho státu situaci řešit, ty firmy platí daně a zaměstnávají lidi," uvedl tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš.

Podle Beneše ze společnosti BJS by stačilo, kdyby alespoň desetina českých lesů přešla na požadovaný certifikát. V současnosti jsou to jen dvě procenta, což nestačí.

Sama Ikea tvrdí, že nemá zájem přestat výrobky od českých dodavatelů kupovat. Na druhou stranu nehodlá ze svých požadavků nijak slevit. "Děláme vše pro to, abychom takovéto situace nemuseli řešit," uvedl manažer pro oblast lesnictví a dodávek dříví Hendrikus Odendal.

Koncem minulého týdne se proto na švédské ambasádě v Praze uskutečnila schůzka, kde se lidé z Ikey pokusili české úředníky přesvědčit. "Požádali jsme náměstka ministra životního prostředí a představitele vlády, aby zvážili na zkoušku certifikovat deset procent státních lesů," řekl Odendal. Šéf Lesů ČR se podle něj ze schůzky omluvil. Ministerstvo životního prostředí s přístupem Ikey souhlasí, případná změna ale není v jeho pravomoci.

Pokud firmy po roce 2020 nenajdou vhodné dřevo v českých lesích, budou ho muset dovážet. Nejvíc lesů, které splňují uvedené podmínky, mají z okolních zemí Poláci. Více než v Česku jich je také na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku nebo Německu.

Převzato z www.ihned.cz
Originální článek → https://archiv.ihned.cz/c1-66124910-vyrobci-nabytku-v-cesku-se-obavaji-kolapsu-kdyz-od-nich-ikea-a-dalsi-prestanou-nakupovat-ceske-drevo-totiz-nema-certifikat

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál