aktuálně

Nová studie ukázala, že v FSC certifikovaných lesích se daří jaguárům a dalším velkým savcům

10. 5. 2018

Nová studie vědců ze San Diego Zoo Global a Bronx Zoo Wildlife Conservation Society (WCS) dokládá, že populacím jaguárů se v FSC certifikovaných lesích obzvláště daří.

Studie s titulem „Jsou v FSC certifikovaných lesích adekvátně chráněni jaguáři a ostatní středně velcí a velcí savci? Dvě případové studie z Guatemaly a Peru“ byly publikovány v dubnovém čísle časopisu Biological Conservation.

Aby vědci získali spolehlivé informace ohledně populací pozemních savců, rozmístili výzkumné týmy v certifikovaných lesích fotopasti. Monitoring se soustředil primárně na jaguára (Panthera onca), největší kočkovitou šelmu na západní polokouli.

Fotopasti v biosferické rezervaci v Guatemale zachytily 23 jaguárů a 22 velkých nebo středně velkých savců, v Peru vědci napočítali dokonce 46 jaguárů a dalších 27 velkých nebo středně velkých savců. Při sčítání se bral v potaz i jedinečný vzor srsti každého jaguára, aby se zabránilo dvojímu započítání. Hustota výskytu jaguára je v Guatemale 1,5 jedince na 100 km2, v Peru je to 4,5 jedince na 100 km2.

Odlesňování je hlavním důvodem ztráty stanovišť druhů typických pro oblasti střední a jižní Ameriky, které jsou domovem jaguárů, tapírů a ostatních chráněných druhů. Studie tohoto typu nám mohou přinést přesnou informaci o tom, jaké má lesní hospodaření podle FSC standardů dopad na ochranu těchto ohrožených druhů.

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál