aktuálně

Sucho vnímají Češi jako velký problém, 84% z nich by si přálo změnu hospodaření v lesích

27. 9. 2018

Bezmála 80 % lidí si myslí, že sucho je větší problém než třeba nízké platy. A 72 % lidí očekává, že v otázce sucha dojde v budoucnu ke zhoršení situace. Ukázal to reprezentativní sociologický výzkum, kterého se zúčastnilo 2 672 Čechů.

„Češi výrazně podporují, aby se problém se suchem řešil,“ říká vedoucí výzkumu Jan Krajhanzl z Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity. „A tím, kdo to má řešit, je podle většiny dotázaných stát.“

Za řešení je podle výsledků veřejného mínění zodpovědné hlavně ministerstvo životního prostředí, těsně následované ministerstvem zemědělství, jednotlivými povodími a vládou jako takovou. „Na opačné straně odpovědných institucí pak je přesvědčení, že odpovědnost za řešení až tolik neleží na jednotlivcích a rodinách, a ani na ekologických organizacích,“ říká spoluautor výzkumu Tomáš Chabada.

„To je potřeba vnímat tak, že nejde o pohodlnost či lenost lidí se zapojit,“ komentuje výsledek Jan Krajhanzl. „Lidé si totiž realisticky uvědomují, že se systémovými opatřeními toho jednotlivec mnoho nezmůže, to je prostě role státu a jeho institucí.“ Podle Krajhanzla se ale do řešení tématu sucha může na různých úrovních zapojit každý.

Se suchem se podle jeho výzkumu setkala drtivá většina populace. „Se suchem se setkalo 90 % dotázaných při procházkách přírodou, ví o něm 91 % majitelů zahrad a 73 % majitelů studní,“ říká Jan Krajhanzl. Sucha si všímají více starší lidé a ti jsou také nejvíce připraveni s ní šetřit.

Mezi ty veřejností málo podporovaná opatření patří celkové zvýšení ceny vody (16 %). Mnohem větší podporu má ale zvýšení ceny vody za nadměrnou spotřebu (52 %). „Pokud by ale došlo k vyhlášení stavu sucha, pak už lidé vyšší cenu za vodu tolik neodmítají,“ dodává Krajhanzl.

„Velkou podporu mají hlavně přírodě blízká či k přírodě šetrná opatření,“ doplňuje Renata Svobodová, která na výzkumu spolupracovala. Využívání dešťové vody podporuje 93 % dotázaných, zadržování vody v krajině pomocí přírodních prvků 87 %, používání vyčištěné odpadní vody na splachování a zálivku zeleně 88 %, změny hospodaření na polích 84 % a v lesích (82 %). Ryze technická řešení typu výstavba nových přehrad mají podporu 55 % dotázaných.

Pozoruhodné je, že 70 % lidí nesouhlasí s tím, aby se na splachování záchodů požívala pitná voda.

Sběr dat probíhal od listopadu 2017 do března 2018, tedy ještě před tím, než v Česku uhodilo sucho. Jan Krajhanzl se domnívá, že pokud by se data sbírala během nebo bezprostředně po suchu, bylo by přesvědčení lidí, že sucho je problém, silnější.

Krajhanzlův výzkum může být cenný pro úředníky a politiky v tom, že jim zmapoval, jaká řešení jsou lidmi podporovaná a která naopak tak velkou přízeň nemají. Neukazuje, jaká řešení mohou sucho pomoci skutečně řešit, ale která mají podporu veřejnosti a nebude problém je prosadit.

Převzato z www.ekolist.cz
Originální článek → https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-vnimaji-sucho-jako-velky-problem-vetsi-nez-treba-nizke-platy-ukazal-vyzkum

sdílet článek
Follow by Email
Facebook
Twitter

DALŠÍ AKTUALITY

5. 7. 2019

Zatímco v mnohých českých lesích stále převažuje dřevoprodukční funkce, polovina veřejnosti (50 %) považuje za nejdůležitější environmentální funkce lesů a ochranu klimatu (25 %), živočichů, rostlin a hub (25 %).

číst dál

1. 4. 2019

S novou majitelkou Lesů Nový Berštejn Marií-Éve a jejími lesníky jsme měli možnost si pohovořit v březnu letošního roku, v předvečer předávání certifikátu FSC, který se podařilo lesníkům z Nového Berštějna čerstvě získat. Od první chvíle bylo jasné, že Berštějnští lesníci si s novou majitelkou jejich lesů výborně rozumí. Netrvalo dlouho a bylo jasné, proč tomu tak je. Snad šťastným řízením osudu se totiž k sobě dostali tři lidé, kteří všichni věří v to, že o lesy je potřeba se starat rozvážně, šetrně a v souladu s přírodou.

číst dál

1. 1. 2019

Na konci roku je čas bilancovat. Pro certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) to letos znamenalo velký nárůst lesních majetků, které se rozhodly hospodařit přírodě blízce s certifikátem FSC. Důvody byly nejen…číst dál

14. 12. 2019

FSC Česká republika spustila nedávno novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči můžou vyzkoušet, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Lesnická hra, jejíž…číst dál

7. 12. 2019

I na letošní svátky si můžete pořídit si vánoční stromeček z přírodě blízkého FSC certifikovaného lesa. Domů si odnesete krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň přispějete ke zdraví českých lesů a pomůžete…číst dál

3. 12. 2019

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže „Není les jako les“, jejímž tématem jsou lesy a náš vztah k nim. Hlavním cílem letošního ročníku bylo upozornit na důležitost přírodě…číst dál